Сімейний лікар спостерігає за станом здоров’я пацієнтів, проводить діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів. Він супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями, надає невідкладну допомогу, направляє пацієнта на надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) допомоги. Проводить профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику, надає консультації.

Сімейний лікар може спостерігати неускладнену вагітність та здорову дитину відповідно до вікових особливостей та потреб. Також він надає окремі послуги паліативної допомоги, зокрема оцінку ступеню болю, призначення та рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.

В рамках первинної допомоги пацієнти гарантовано і безоплатно можуть отримати: гематологічні дослідження (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою), біохімічні й імунохімічні дослідження сироватки крові (глюкоза крові, загальний холестерин), аналізи сечі (загальний аналіз), інструментальні методи дослідження (електрокардіограма у стані спокою, мікроскопія харкотиння), швидкі тести (тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс).

Сімейний лікар призначає ліки та виписує рецепти, за якими, у тому числі, можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки» (програма розширюватиметься), а також виписувати довідки, лікарняні листки.

Повністю послуги в межах первинної медичної допомоги будуть зафіксовані в новому «Порядку надання первинної медичної допомоги», який буде затверджено наказом МОЗ України після ухвалення законів медичної реформи.

До ризик-тарифів входять витратні матеріали та медикаменти, необхідні для невідкладної допомоги, планові медичні огляди, підтримка інфраструктури. Бюджет та аналізи буде включено в окремий тариф – цим бюджетом також буде оперувати сімейний лікар. Транспортування матеріалу для лабораторних досліджень також включено до ризик-тарифу.