“Дитяча чума”

Кір відомий медицині з незапам’ятних часів. Ще в IX столітті н. е. захворювання було описано арабським лікарем Разесом, який вважав кір легкою формою натуральної віспи.

До початку XX століття кір був однією з найпоширеніших дитячих інфекційних хвороб, характеризувався важким перебігом і летальністю (до 40%) серед дітей до трьох років. До початку масової імунізації в усьому світі, яка стартувала 1967 року, хвороба забирала з собою кожне четверте дитяче життя. Через високу захворюваність і смертність кір прозвали «дитячої чумою».

Є думка, що кір відноситься до легких хвороб, якими краще перехворіти в дитинстві, наприклад, як вітрянка. Однак це не зовсім так. 

Кір — вірусна інфекція, небезпечна важкими ускладненнями, особливо це стосується маленьких дітей. ВООЗ досі вважає кір однією з найчастіших причин дитячої смертності в усьому світі.

Вірус кору передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Контагіозність (заразність) кору наближається до 100%. Це означає, що, зустрівшись з вірусом, дитина, у якої немає імунітету, майже стовідсотково захворіє. Вірус є вкрай нестійким у зовнішньому середовищі, тому поширення його відбувається зазвичай на відстані близько двох метрів від хворого. Однак трапляються випадки, коли за сприятливих умов повітря, що містить вірус, може переміщатися з конвекційними (висхідними) потоками (наприклад, вентиляційними каналами) на великі відстані — до 10 метрів.

Інкубаційний період захворювання (період від моменту зараження до появи перших клінічних проявів) триває від 9 до 17 днів. Однак заразною людина стає ще до появи перших симптомів.

Захворювання проходить три періоди. Перший період — катаральний, з’являються висипання і пігментація. У цей час відзначається підвищення температури (частіше до 38–39), головний біль, слабкість, з’являються катаральні явища (грубий «гавкаючий» нав’язливий кашель, першіння в горлі, захриплість, світлобоязнь, кон’юнктивіт, закладеність носа). Прояви дуже схожі на звичайну респіраторну інфекцію (ГРВІ). Характерна відмінність: в роті на слизовій щік, іноді на яснах і губах можна побачити дуже дрібні білуваті точки на червоному тлі (так звані плями Бельського-Філатова-Коплика). Катаральний період триває в середньому 3–4 дні, далі температура падає і помилково видається, що хворий іде на поправку.

Потім настає період висипання, який характеризується підвищенням температури тіла до максимальних цифр, наростають симптоми інтоксикації (головний біль, слабкість, зниження апетиту). З’являється висип, що має вигляд дрібних папул («прищиків»), які по мірі висипання зливаються одне з одним.

Період пігментації починається приблизно на четвертий день з моменту появи висипу. Температура нормалізується, відновлюються сон і апетит. Висип «відцвітає», набуває бурого забарвлення (пігментується), може спостерігатися лущення шкіри. Пігментація зберігається до кількох тижнів.

Кір небезпечний ускладненнями, які можуть привести до інвалідизації й навіть летального результату. Найчастішими ускладненнями є пневмонія, ларингіт зі стенозом гортані (коровий круп). Небезпеку для життя становить, наприклад, коровий енцефаліт. Підгострий склерозуючий паненцефаліт (ПСПЕ) може розвинутися навіть через 3–15 років після перенесеного захворювання.

Перемогти непросто

Щоби перемогти у протистоянні з кором, охоплення вакцинованих має бути якомога більшим. У Всесвітній організації охорони здоров’я вважають, що країнам потрібно прагнути досягти охоплення 95% вперше вакцинованих і 85% — тих, хто отримав вакцину проти кору двічі. Згідно з останніми даними звіту ВООЗ щодо кору, загальносвітові показники на сьогодні становлять 85% і 72% відповідно.

Всесвітня асамблея охорони здоров’я виробила Глобальний стратегічний план боротьби з кором, кінцевою метою якого є повна ліквідація цього небезпечного захворювання на земній кулі до 2020 року. Однак, з огляду на події в Італії та Румунії, до повної перемоги ще далеко.

Від спалаху інфекційних захворювань не захищені навіть благополучні в плані вакцинації країни.

Географія випадків захворювання на кір широка: Луцьк, Вінниця, Тернопіль, Чернівці, Слов’янськ, Львів, Івано-Франківськ, Одеса, ЧернігівЗапоріжжя, Київ.

На сьогодні точних даних про загальну кількість хворих на кір немає. Експерти вважають, що ця цифра вже перевищила 2000. Для порівняння: за сім місяців 2017 року в Україні зареєстровано 1386 випадків кору, за цей же період минулого року було відомо про десять.

Спалахи цього інфекційного захворювання були прогнозовані. Кір періодично (з циклічністю у п’ять-шість років) охоче повертається туди, де є значний прошарок нещепленого населення.

Кір всюдисущий, випробовує на міцність і європейські країни.

Щоби зрозуміти, що може очікувати на Україну найближчим часом, варто подивитися в бік Румунії та Італії, де кір бушує щосили. Тому якщо не вжити заходів, на Україну може чекати ще більш гірка статистика. Точну кількість щеплених у нашій країні підрахувати складно. З урахуванням великої кількості фіктивних документів, фахівці роблять припущення (щодо вікової групи 1–10 років) про охоплення близько 50% першою дозою, другою дозою ще менше — близько 30%. І зазначають, що Україна в наші дні скотилася до стану за часів впровадження масової вакцинації, десь у 60–70-ті роки минулого століття.

Щеплення – єдиний захист від багатьох захворювань.

Шановні батьки перш ніж відмовитись від щепленню своєї дитини – подумайте!

Бережіть себе та своїх рідних.

Лікар-педіатр Арбузинської амбулаторії ЗПСМ

Смага Л.В.