13 січня, в малій залі районної ради відбулося засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Арбузинській районній державній адміністрації.

Голова райдержадміністрації Лілія Недашківська була головуючої комісії,

На засіданні обговорили ситуацію щодо зареєстрованого випадку захворювання на сказ мешканця с. Благодатне, Арбузинського району та розробили необхідний план дій.

Тетяна Паталашенко повідомила, що 11 січня Арбузинським міжрайонним управлінням було отримано повідомлення від Южноукраїнського міськрайонного відділу лабораторних досліджень Державної установи “Миколаївський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України” про підозру у захворюванні на сказ мешканця с. Благодатне, який мав клінічні ознаки, схожі на сказ, а саме: ознаки задухи, свербежу в місці прокусу, болю в очах при вигляді світла, відсутність рефлексу ковтання.

12 січня за участю спеціалістів Арбузинського міжрайонного управління та Арбузинської РДЛВМ для збору інформації по даному факту був проведений виїзд в с. Благодатне, до домоволодіння потерпілого. Крім цього, з метою виявлення хворих та підозрілих на сказ тварин, проведені подвірні обходи всіх домогосподарств с. Благодатне.

Зі слів сусідів та громадян, що мешкали разом потерпілим, встановили, що 28 серпня минулого року до двору домогосподарства забігла безпритульна собака та вкусила господаря за плече. В результаті сутички безпритульна собака була забита та вивезена на смітник на краю села, де її труп був закопаний. З приводу даного укусу потерпілий до ветеринарної служби району не звертався, він звернувся до лікаря місцевої амбулаторії, де чоловіку була надана медична допомога та направлення до районної лікарні.

Спеціалістами ветеринарної служби проведений об’їзд несанкціонованого сміттєзвалища, яке знаходиться на краю с. Благодатне, з метою виявлення хворих та підозрілих на захворювання безпритульних тварин. За результатами об’їзду безпритульних тварин, трупів безпритульних тварин та лисиць не знайдено.

Під час подвірних обходів фактів масового знаходження безпритульних тварин не встановлено.

Відсоток щеплення собак становить 69% та 60% – котів. Для забезпечення 100% щеплення собак та котів проти сказу в Арбузинській РДЛВМ є в наявності необхідна кількість вакцини, і ця робота буде проведена невідкладно.

Член комісії Лариса Смага наголосила, що для вирішення даного питання потрібно мати затверджений алгоритм дій різних служб.

Було повідомлено, що у разі укусу людина обов’язково відразу ж повинна звернутися до медичного закладу для отримання якісної допомоги. Тільки медичний фахівець здатний правильно обробити місце укусу, щоб воно не було інфіковано мікробами і, за необхідності, зашити рану та вирішити питання щодо початку проведення щеплення від сказу. За твариною, яка нанесла укуси, ветеринарними працівниками проводиться відповідний нагляд з метою виключення сказу. У разі укусу твариною, людина повинна негайно звернутися до лікаря, який потім приймає рішення, чи підлягає людина щепленню. Якщо тварина невідома, то на місцевому рівні повинен проводитися відлов цих тварин, з метою встановлення нагляду за ними та зменшення їх кількості. Також було наголошено, що основним джерелом сказу тварин є лисиці, чисельність яких теж потрібно контролювати.

Головний лікар ЦРЛ Ганна Піщанська повідомила, що на даний час в Арбузинській районній центральній лікарні знаходяться 20 доз антирабічної вакцини. У зв’язку з випадком захворювання людини на сказ можливе збільшення кількості звернень громадян щодо укусів їх тваринами. На даний час в лікарні відсутні кошти для придбання необхідної кількості вакцини, тому є потреба у виділенні коштів з місцевого бюджету. Було наголошено, що для проведення повноцінного щеплення від сказу, людині необхідно в перші три дні вводити імуноглобулін, який на даний час знаходиться на перереєстрації і тому в лікарні відсутній.

Лілія Недашківська рекомендувала організувати широку санітарно-освітню роботу серед населення щодо небезпеки виникнення сказу, питань профілактики сказу з врученням інформаційних листів та буклетів.

Також вирішили проаналізувати амбулаторні карти 45 осіб, що звертались за медичною допомогою протягом останнього року з метою виявлення недоліків у проведенні щеплень проти сказу.

У разі встановлення фактів укусу людини твариною, в тому числі безпритульною, терміново повідомляти заклади ветеринарної медицини та щомісячно проводити звірки даних щодо звернень громадян.

Забезпечити незнижувальний запас препаратів для проведення щеплень проти сказу населенню у випадку укусів, ослизнення, іншого контакту (антирабічна вакцина, імуноглобулін).

На місцевому рівні розглянути питання контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин, посилення заходів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за проведенням антирабічних заходів.

Також членами комісії було вирішено вжити ряд заходів для захисту населення та зменшення ризиків захворіти на сказ.