Глаукома – що це?
Серед різних захворювань ока ця хвороба посідає особливе місце. Глаукома, як в світі, так і в Україні, займає провідні позиції серед причин невиліковної сліпоти та інвалідності по зору і є найважливішою медико-соціальною проблемою. То що ж це таке?
Глаукома – це тяжке очне захворювання з майже безсимптомним перебігом, при якому відбувається пошкодження зорового нерва і сітківки з характерним випаданням полів зору, пов’язане, як правило, з підвищеним внутрішньоочним тиском, без лікування призводить до сліпоти. Зоровий нерв повністю гине, і сліпота носить безповоротний характер.
На превеликий жаль, глаукома займає друге місце серед причин сліпоти в світі, вражаючи людей будь-якої статі, раси та національності. В Арбузинському районі зареєстровано більше 50 хворих на глаукому, частіше хворіють люди у віці за сорок років. У молодому віці глаукома зустрічається значно рідше.
Вважається, що величезну роль у виникненні глаукоми грають спадкові чинники. Якщо в сім’ї є родичі, які хворіли на глаукому, необхідно не рідше одного разу на рік проходити огляд у офтальмолога. Зневага лікуванням при глаукомі неминуче призводить до сліпоти.
Розрізняють декілька різновидів глаукоми: вроджена , вторинна, первинна.
Вроджена глаукома – може викликатися генетичними причинами впливу на плід таких захворювань як корева краснуха, грип, токсоплазмоз, паротит, гіпоксія.
Вторинна глаукома – це наслідок інших або загальних очних захворювань. Причинами також можуть бути механічні пошкодження ока.
Первинна глаукома дорослих – найчастіший вид хронічної глаукоми, який пов’язаний з віковими очними змінами.
Симптоми глаукоми безпосередньо залежать від форми і стадії розвитку хвороби. Її підступність у тому, що на початковій стадії захворювання, 80% хворих не відчувають жодних незручностей. Повинно насторожувати:
– симптоми глаукоми первинного типу або, як її ще називають, первинної глаукоми, тобто однією з форм закрито-вугільної або відкрито-вугільної глаукоми, це райдужні кола. При погляді на лампочку або полум’я свічки, пацієнтові здається, що вогонь оточений райдужним ореолом;
– поява “сітки” перед очима, тиснуть болі в області очей, іноді віддають у голову;
– до симптомів також відноситься періодичне “затуманення” зору, поява “пелени”, найчастіше вранці, зниження гостроти зору в сутінках, а потім і при нормальному освітленні, звуження кута зору;
– при огляді фахівцем спостерігається набряк рогівки і веселкової оболонки ока;
– вимірювання тиску показує підвищені значення, пацієнта нудить.
Найважче ця хвороба проявляється у хворих на гіпертонічну хворобу та цукровий діабет.
Підвищений внутрішньоочний тиск сама людина не відчуває, його можна визначити тільки за допомогою спеціального дослідження – тонометрії. Тонометрія буває контактна, коли до ока прикладають спеціальний тягарець, і безконтактна, за допомогою спеціальних апаратів – пневмотонометрів.
Основним завданням у лікуванні глаукоми є збереження зорових функцій з мінімальними побічними ефектами від застосовуваної терапії і підтримання нормальної якості життя пацієнта. Запорукою успішного лікування є правильне розуміння пацієнтом серйозного прогнозу хвороби та необхідності адекватного лікування.
На жаль, на сьогоднішній день не існує методів, що дозволяють вилікувати глаукому, але її потрібно і можна лікувати і контролювати.
Лікують глаукому консервативним (медикаментозним) методом, лазерним і хірургічним шляхом. Медикаментозне лікування, в свою чергу, проводиться за трьома напрямками: офтальмо-гіпотензивна терапія , спрямовані на зниження внутрішньоочного тиску, поліпшення кровопостачання внутрішніх очних оболонок і внутрішньоочної частини зорового нерва, нормалізація метаболізму (обмінних процесів) в очних тканинах для впливу на дистрофічні процеси, які характерні для глаукоми.
Новітні препарати (очні краплі) дозволяють більш направлено здійснювати вплив на глаукому: зменшувати продукцію рідини і покращувати її відтік.
Лазерне лікування стало можливим не так давно, після створення сучасних офтальмологічних лазерних установок.
Хірургічне лікування полягає у створенні альтернативної системи відтоку внутрішньоочної рідини, після чого відбувається нормалізація внутрішньоочного тиску без застосування медикаментозних препаратів.
Різні форми і типи глаукоми припускають відмінність хірургічного оперативного втручання і вирішуються, кожного разу, індивідуально. Винятком є вроджена глаукома у дітей, ця форма захворювання лікується тільки хірургічними методами.
Профілактика глаукоми. Глаукома є, мабуть, найпоширенішою причиною сліпоти, і тому профілактика прогресування захворювання має величезне соціально-економічне значення як для окремої людини, так і для суспільства в цілому.
Перебіг хвороби багато в чому залежить від способу життя хворого, лікування глаукоми не може бути успішним без корекції способу життя. Слід уникати фізичних і нервових перевантажень, особливо у старшому віці. Допустима гранична важкість для підняття не повинна перевищувати 10 кг. Не слід, також, читати при поганому освітленні і протягом довгого періоду.
Велике значення має і раціон, харчуватися необхідно раціонально, відповідно до віку. Перевагу слід віддавати овочевим стравам, рибі, сирим овочам і фруктам і обмежити прийом тваринних жирів і цукру. Для очей дуже шкідливий нікотин, тому від куріння краще відмовитися, чим швидше, тим краще.
Найбільш ефективним в профілактиці захворювання глаукомою, є систематичний огляд у фахівця-офтальмолога та контроль внутрішньоочного тиску, для осіб, старших 40-45 років. Відвідувати лікаря потрібно не рідше, ніж один раз на рік. Особливо уважно до питань профілактики глаукоми повинні ставитися люди, які мають хворих на глаукому родичів.
У разі, коли з’явилися перші симптоми глаукоми, необхідно негайно звертатися до лікаря. При виявленні будь-якої форми глаукоми, потрібно обов’язково перебувати на диспансерному спостереженні у лікаря-окуліста. Пам’ятайте, що на даний час медицина не має можливості відновити втрачений в результаті прогресування глаукоми зір.
Заступник головного лікаря Арбузинського РЦ ПМСД,
лікар-офтальмолог Омельченко Т.В.