Глобальна епідемія– цукровий діабет!!!

Цукровий діабет (ЦД) – це порушення обміну речовин, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Суть цього зводиться до одного, найважливішого – у людини хронічно підвищується цукор в крові.

Глюкоза є основним джерелом енергії, універсальним паливом для наших клітин, і яка згораючи забезпечує нормальну функцію мозку, печінки, серця і м’язів, особливо при додаткових навантаженнях. А для того щоб цукор потрапив в клітини, потрібен інсулін.

Інсулін – це білковий гормон, що виробляється підшлунковою залозою, саме він доставляє глюкозу в клітку для задоволення її потреб. Абсолютний брак інсуліну буває при 1 типі ЦД. При 2 типі ЦД інсулін є, його може бути більше, ніж потрібно, але він не працює.

Для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові (береться з пальця) або венозної (береться з вени) протягом дня, або, що більш надійно, визначення рівня глюкози натще (не їсти мінімум 10 годин перед дослідженням). Нормальний рівень глюкози в крові від 3,3 до 5,5 ммоль/л.

У здорової людини підшлункова залоза і печінка під контролем головного мозку автоматично підтримують рівень цукру в крові в межах норми. Коли він щось з’їсть-їжа перетравлюється в шлунку і кишечнику – розщеплюється до простих компонентів і надходить у кров. Поява в крові глюкози відразу ж помічається головним мозком, тобто він визначає конкретний її зміст, дає наказ підшлунковій залозі виділити інсулін (саме стільки скільки потрібно) і інсулін поступає в кров. Глюкоза надходить з крові в клітини в залежності від потреб, а надлишки запасаються в печінці у вигляді глікогену. Якщо багато глюкози і після цього залишається в крові, то вона переробляється в жир, але в крові її рівень ніколи не перевищить норми, скільки б людина не з’їв.

Цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії: за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 347 млн. чоловік у світі хворі на діабет, а до 2030 року їх кількість може перевищити 530 млн. Діабет — одна з провідних причин передчасної захворюваності і смертності, оскільки часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання. Згідно з українською статистикою, близько 1,3 млн. жителів нашої країни хворі на цукровий діабет. Однак багато українських лікарів — ендокринологів переконані, що діабетиків серед українців в 2-2,5 рази більше, ніж показує офіційна цифра. Через нестачу знань більшість з них не підозрює про свій діагноз, поки не почнуть розвиватися ускладнення.

Разом з тим , запідозрити у себе високий ризик розвитку цукрового діабету або саму хворобу можна до того , як буде проведено аналіз крові на рівень цукру. Досить прислухатися до свого організму. Які ознаки і сигнали організму повинні насторожити ?

  • Ожиріння
  • Підвищений апетит і тяга до солодкого
  • Хронічна втома

Крім того, цукровий діабет виявляється наступними симптомами:

  • підвищена спрага , прискорене сечовиділення. Щоб позбутися від зайвої глюкози в крові, ниркам доводиться посилено працювати, тому людина часто ходить в туалет, особливо вночі. Підвищена спрага пов’язана з тим, що організм хоче заповнити втрату рідини.
  • швидка втрата ваги. На тлі діабету може відбуватися не тільки швидкий набір ваги , але і його стрімка втрата . Цей симптом особливо характерний для цукрового діабету 1 типу. Інсулін не справляється з транспортуванням глюкози в клітини, щоб використовувати її як джерело енергії. У результаті організм відчуває себе голодуючим, і починає видобувати білок з м’язів. Нирки посилено працюють, виводячи надлишок глюкози з крові, що також веде до втрати калорій і погано впливає на нирки.
  • шкірний свербіж, гіперпігментація, огрубіння шкіри. Виникає в результаті сухості шкіри і порушеного кровообігу. При цьому навіть при нормальному рівні глюкози у людини вже може бути резистентність до інсуліну.
  • повільне загоєння ран. Надмірна кількість цукру пошкоджує кровоносні судини, що ускладнює надходження крові до місця рани і гальмує загоєння.
  • грибкові інфекції (у тому числі, постійні вагінальні інфекції жінок). Грибки і бактерії затишно почуваються в середовищі, багатим цукром.
  • нечіткість зору. При цукровому діабеті можуть виникати розпливчастість зору , відчуття плаваючих предметів і спалахів перед очима. Високий рівень глюкози впливає на форму кришталика. При нормалізації рівня глюкози в крові цей симптом може зникнути.
  • оніміння, печіння в костях і стопах, набряклість. Діабет може пошкодити нервові закінчення. Якщо ці симптоми з’явилися недавно, то контроль над рівнем цукру дозволяє від них позбутися.

Лікування цукрового діабету

Лікуються різні типи цукрового діабету по-різному. ЦД 1-го типу потребує замісної гормонотерапії інсуліном у зв´язку з абсолютним дефіцитом гормону.

ЦД 2-го типу лікується без застосування інсуліну. Основними ліками є дієта та раціональне харчування, також лікар може призначити препарати, що стимулюють вироблення ендогенного інсуліну.

Чим раніше людина зверне увагу на сигнали , які можуть вказувати на розвиток у нього цукрового діабету , тим більше шансів зупинити хворобу або , принаймні , взяти її під контроль , щоб уникнути смертельно небезпечних наслідків .

Сімейний лікар Арбузинської амбулаторії ЗПСМ

Дула І.В.