Дуже багато захворювань підстерігають маленьких дітей на вулиці, в пісочниці, навіть у дитячому садку. Мікроби найчастіше передаються саме при контакті з зараженими предметами. Прикладом такого захворювання є ентеробіоз. Звичайно, діти повинні спілкуватися між собою і ходити на дитячі майданчики і в групу садочка. Обмінюючись між собою мікроорганізмами, дітки зміцнюють свій імунітет. Але в теж час часто є тенденція до того, що вся група садочка здатна перехворіти однією загальною інфекцією, наприклад, ГРВІ, вітряна віспа і тд.. Такими ж неприємними властивостями до масового поширення мають шкірні інфекції та гельминтози.

Прикладом такого захворювання є ентеробіоз. Серед медиків ще ходить назва такого захворювання, як “хвороба брудних рук”. Діти можуть передавати його один одному, захворіти може відразу вся група, якщо вчасно не виявити джерело інфекції. Ентеробіоз є більше дитячим гельмінтозом, з характерним ураженням малюків і молодших ясельних груп, звичайно дорослі теж можуть захворіти, але це рідкість. Захворювання поширене по всій Україні, а також в більшості найбільш цивілізованих країн світового континенту. Причиною захворювання є невеликий черв’як білого кольору – гострик. Вона дуже дрібна, в довжину може досягати 10 – 13 мм. Самці гостриків взагалі складають приблизно 5 мм. Гельмінти живуть у сліпому відділі кишечника, можуть заповзати в апендикс. Жодних симптомів їх перебування дитина не відчуває. Тому гельмінтоз до певного часу не діагностується.

Факторами передачі гостриків є пил, пісок, дитячі іграшки, предмети побуту дитини і, звичайно ж, руки. Саме руками дитина бере предмети, а потім тягне їх до рота. В навколишньому середовищі знаходяться саме яйця гостриків, а не самі зрілі особі. Потрапляючи в сприятливе середовище черв’яки вилуплюються і починають свою репродуктивну діяльність. У кишечнику самка прикріплюється до слизової, потім вона запліднюється і в результаті в неї дозріває безліч дрібних яєць. Після певного часу самки гостриків відкладають потомство. З цією метою, вона в нічний час виповзає з анального отвору дитини і приклеює до його шкірі тисячі яєць. Ось тоді і з’являється майже єдина ознака захворювання: сильний свербіж анального відділу. Дитина розчісує шкіру, проявляє неспокій, не може заснути, все це повинно насторожити маму і вказати на зараження. При розчісуванні відбувається потрапляння яєць на шкіру рук і перенесення їх на предмети меблів, іграшки тощо. У навколишньому середовищі відбувається дозрівання яєць, яке відбувається приблизно за 6 годин. По закінченні цього часу, якщо вони потраплять в рот дитини, то знову відбудеться зараження. Свербіж триває приблизно 1-3 дні, потім гострики гинуть, їх покоління змінюється, через 2 тижні свербіж повторюється знову. Небезпека цього захворювання полягає не в тому, що з’явилися саме гострики, вони легко піддаються лікуванню, просто на місці розчісування велика імовірність приєднання вторинної інфекції, частіше бактеріальної. Адже виходить, що в анальної області дитини є дрібні тріщини, раз він постійно розчісує. Також ще одним із ускладнень можуть стати дерматити.

При зверненні до лікаря, той для підтвердження діагнозу обов’язково призначить аналіз на ентеробіоз. Це дуже проста процедура, яка з легкістю виконується в домашніх умовах, без порушення режиму малюка. Багато хто вважає, що для постановки діагнозу ентеробіоз, аналіз проводять з матеріалу калових мас, але це помилка. У кале, навіть при самому ретельному огляді, виявити яйця гостриків просто нереально, адже вона відкладає їх не в порожнині кишки, а зовні макроорганізму. Звичайно, кожен лікар пояснить, як зробити мазок на ентеробіоз будинку. Для цієї мети в аптеці продають чудові набори, в який входить маленький контейнер і паличка з ваткою, змоченою в гліцерині. Напередодні ввечері і вранці дитинку перед взяттям аналізу не підмивають. Акуратно паличкою з ватою проводять в області переанальных складок, потім просто загвинчують кришку контейнера. Процедура повинна проводиться рано вранці, потім дитину можна і підмити. Якщо після дослідження отримано від’ємний результат, то рекомендується його повторити ще 2 рази з невеликою перервою в 2 – 3 дні. У багатьох поліклініках поширений ще один спосіб забору матеріалу на дослідження: це прозора клейка стрічка. Методика також проста, проводиться буквально за хвилину. Клейку стрічку необхідно приклеїти до переанальным складкам малюка, потім акуратно видалити і приклеїти її на скло. процедура також проводиться вранці, підмивати дитину не слід. Лікування зазвичай триває кілька днів, за цей час бажано ретельно помити все в квартирі, потім по можливості обробити іграшки і предмети побуту дитини. Контролювати, щоб він мив руки перед їжею і поле вулиці. Усіх членів родини, де виявлений хворий энтеробиозом, так само обстежують. Методика аналізу аналогічна для дітей і дорослих. Результат аналізу дійсний протягом 10 днів, у цей час дитина після лікування може повернутися в групу садочка. В якості профілактики, такий мазок лікарі призначають всім дітям, працівникам харчової промисловості і медицини раз в рік. Також перед походом в басейн, дитячий табір чи санаторій – курорт і перед лікуванням у стаціонарі обстежуються всі без винятку. Ці заходи допоможуть не пропустити хворого в дані установи, а також убезпечити інших осіб від можливого зараження энтеробиозом.

Перед проведенням туберкулінодіагностики (проба Манту) потрібно обстежити дітей на ентеробіоз в зв’язку з тим, що у дітей у інфікованих глісною інвазією позитивна проба практично завжди,а це утруднює діагностику скритих форм туберкульозу у дітей.

Ентеробіоз – дуже поширене захворювання, але на щастя, для його виявлення не потрібно ніяких дорогих аналізів та спеціального обладнання. Головне, вчасно звернутися до лікаря для подальшого лікування.

Лікар-педіатр Арбузинської амбулаторії ЗПСМ Смага Л.В.