Туберкульоз поширюється жахливими темпами, особливо в сільській місцевості!

«Чи знаєте ви скільки в Україні хворих на туберкульоз ходить навколо вас? Близько 30 тис. із закритою формою і більше 10 тис. з відкритою ( виділяють збудника у повітря). Чи знаєте ви, що багато хто з них ходять навколо вас на роботі та в магазинах , їдуть з вами в одній маршрутці, поїзді, а ви навіть про це не підозрюєте? »…

У той час як у всьому світі ця хвороба давно перестала поширюватись до великих масштабів, Україна все ще є єдиною в Європі (!) Країною, в якій триває епідемія цієї хвороби. А крім того, Україна входить до п’ятірки країн з найважчим тягарем мультирезистентного туберкульозу (МРТБ) в світі.

З кожним роком кількість хворих на туберкульоз в Україні катастрофічно зростає. Нові випадки хвороби фіксують і у дорослих, і у дітей. Все більше поширюються форми туберкульозу, які стійкі до багатьох антибіотиків.

А з урахуванням того, що і ліків проти туберкульозу вибір невеликий, то вирішити цю проблему найближчим часом практично не представляється можливим.

Демонструє Україна і найгірші в Європі показники успішності лікування туберкульозу. За деякими даними, в Україні виліковуються лише 34% «старих» випадків туберкульозу і 71% з тих, які були зафіксовані недавно.

Епідемія туберкульозу в Україні має особливості. Спостерігається взаємозалежність швидкості розповсюдження туберкульозу від епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу та поширенням наркоманії.

Медична галузь вирішила нагадати, наскільки жахливі темпи поширення цієї хвороби в Арбузинському районі у 2017 році в порівнянні з минулими роками:

Наприклад за весь 2016 рік на облік взято 29 хворих. З них у 14 туберкульоз був виявлений вперше у житті, з них у чотирьох хворих була також діагностовано ВІЛ-інфекцію. Шість хворих захворіли на відкриту (заразну) форма туберкульозу.

За 10 місяців 2017 року на облік взято вже 35 хворих, з них у 19 хворих туберкульоз діагностований вперше (десять мають заразну форму захворювання плюс додатково ВІЛ-інфекцію).

Таким чином, захворюваність в районі за попередніми підсумками зросла більше ніж на третину, як і поширеність ВІЛ інфекції серед хворих на туберкульоз. Більшість хворих (80 %) були виявлені при профілактичному флюорографічному обстеженні на відносно ранніх стадіях захворювання, що зумовлює сприятливий прогноз що до вилікування. Але більшість виявлених хворими себе не відчували і до лікаря не зверталися. У тому і полягає підступність туберкульозу, що на ранніх стадіях симптоми захворювання незначні і вже хвора людина не звертає на них увагу протягом декілька місяців.

Особливістю цього року став факт виявлення туберкульозу у декількох членів в одній сім’ї, у тому числі у дітей малого віку. А також серед сусідів близького кола спілкування. Таких вогнищ нараховується п’ять. У кожнго хворого до 20 контактних осіб, серед яких також є діти. Всі хворі були госпіталізовані до протитуберкульозного диспансеру і розпочали лікування. Термін лікування туберкульозу складає від 6 до 20 місяців безперервного щоденного прийому протитуберкульозних ліків.

Треба зазначити, що увесь комплекс лікування туберкульозу в Україні надається за рахунок держави, починаючи з рентгенівського обстеження, постановки проби Манту, дороговартісних ліків і до безкоштовного санаторно-курортного оздоровлення у санаторіях Карпат, Одеської та Київської оластей.

І ліками, і путівкам до санаторіїв хворі та контактні забезпечені у повному обсязі.

Особливу стурбуванність викликає стан з обстеженням дитячого населення. Батьки дітей, у яких виявлені підвищені проби Манту, не квапляться обстежити дітей у фтизіатра для виключення в них туберкульозу. Це приводить до того, що до школи може ходити хвора на туберкульоз дитина, яка згодом може стати джерелом туберкульозу для однокласників та вчителів.

Відповідно до вимог «Закону України про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», особи, що не обстежені на туберкульоз не можуть бути допущеними до навчання, та відвідування інших дитячих закладів. Але сумна практика свідчить, що батьки з дітьми запрошуються медиками до лікарні на обстеження багаторазово, протягом декількох місяців. На сьогоді близько 50 дітей району не пройшли обстеження у фтизіатра та продовжують відвідувати школи та дошкільні заклади. Процес обстеження триває дуже повільно. Також незадовільний стан медикаментозної профілактики серед дітей з підвищеними пробами Манту. Деякі батьки з безпідставних причин відмовляються надавати дітям хіміопрофілактику. Цей вчинок може привести до захворювання туберкульозом як дитини, так і зберігає ризик захворювання у дорослому віці.

Вкотре звертаємо увагу на симптоми туберкульозу:

 • кашель більше 2 тижнів,
 • підвищена температура тіла більше 7 днів,
 • поганий апетит,
 • постійна слабкість,
 • безпідставна втрата ваги,
 • підвищена пітливість, особливо вночі,
 • задишка,
 • біль в грудній клітині,
 • крововідхаркування.

Як правило, вище означені симптоми проявляються на тлі задовільного самопочуття і збереження працездатності. Тому важливо не нехтувати загальним правилом: коли кашель триває більш ніж 21 день — обов’язковим є рентгенологічне обстеження. Позачергово обстежуватись необхідно особам з бронхо-легеневими симптомами, з тривалою інтоксикацією, слабкістю та схудненням з невідомої причини.

Раз на рік повинні флюорографічно обстежуватись особи з, «груп ризику» щодо туберкульозу:

 • медична група, це хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, курці та інші.
 • соціальна група, це особи без визначеного місця проживання, особи, які звільнились з установ пенітенціарної служби, мігранти, переселенці, безробітні, споживачі наркотичних речовин, особи, що зловживають спиртними напоями, члени малозабезпечених сімей та інші.

В зв’язку з наявністю в лікарні пересувного флюорографа, щорічно проводиться виїзна компанія по населеним пунктам району, з метою обстеження населення та виявлення туберкульозу, але більшість людей ігнорує цей захід, що приводить до збільшення необстежених верств населення та збільшення захворюваності, виявлення хворих у занедбаних стадіях, з відкритими формами хвороби. Особливо погане проведено цього року обстеження мешканців в смт. Арбузинка, с. Воеводське, смт. Костянтинівка, с.Агрономія, с. Мар’янівка, с. Іванівка, с. Полянка.

Україна – єдина в Європі країна з епідемією туберкульозу!  Продовжимо боротьбу разом!  Бережіть себе та своїх рідних!

Медична спільнота Арбузинського району