Рак молочної залози – симптоми, діагностика, лікування,профілактика

Рак молочної залози – найпоширеніше злоякісне новоутворення серед жінок, яке викликає найбільші побоювання і характеризується здатністю до активного метастазування і досить агресивним зростанням. У світі щорічно діагностується близько одного мільйона нових випадків даного захворювання, і кожен рік від нього помирає близько півмільйона жінок (набагато більше, ніж від будь – якого іншого виду раку). Рак молочної залози є найбільш поширеною причиною одиничної смертності серед жінок у віковому проміжку від 35 до 55 років. Вірогідність захворіти цією онкологією становить 1:12 проте у деяких груп жінок вона істотно зростає.

Рак молочної залози – причини розвитку
Виникнення і подальшого розвитку раку молочної залози сприяють наступні фактори:

  • Гормональні,
  • Вік -> З віком імовірність розвитку раку молочної залози суттєво підвищується. У жінок молодше 20 років він зустрічається дуже рідко, а от починаючи з 35-го віку, спостерігається різкий стрибок захворюваності і до 85 і більше років вона становить 300 випадків на 100000 жінок.
  • Еліментарні фактори прямої залежності між захворюванням на рак і харчовим раціоном виявлено не було, проте існують вагомі підстави стверджувати, що вживання жирів тваринного походження у великих кількостях (з молочними продуктами, м’ясом), і як наслідок-значне підвищення циркулюючого в організмі рівня естрогену, що може сприяти розвитку даного новоутворення.
  • Генетичні фактори -> Під впливом спадкового фактора у деяких жінок серйозно зростає імовірність розвитку раку молочної залози. Жінки, які мають одну/більш найближчих родичок (сестра/мати) хворих на рак грудей, піддаються трохи більшого ризику; у разі якщо ракове ураження у родички розвинулося в постклімактеричний період і тим більше, якщо при цьому рак охопив обидві молочні залози, ризик трохи зростає
  • Інші фактори -> Якщо у жінки в минулому спостерігалися доброякісні захворювання молочної залози (кісти, доброякісні пухлини, мастит), вона схильна набагато більш високому ризику виникнення злоякісного новоутворення в даному органі.

Даних, які б свідчили про те, що рак даної локалізації викликають які – небудь пошкодження молочної залози (ударів, здавлювання тощо) відсутні.

  • Метаболічні та ендокринні розлади -> Метаболічний сидром, ожиріння, цукровий діабет, патології підшлункової залози та печінки, хронічна артеріальна гіпертензія, імунодефіцит, атеросклероз.
  • Неспецифічні канцерогенні фактори -> Незбалансована висококалорійна дієта (бідна і багата білками вуглеводами), куріння, робота не у відповідності з біоритмами, іонізуюча радіація, хімічні отрути.

Рак молочної залози – симптоми 
На ранніх стадіях розвитку, дане злоякісне новоутворення практично ніяк себе не проявляє, лише при пальпації в тканині залози можна виявити стороннє щільне утворення. 
Найбільш характерною і часто зустрічаємою формою раку молочної залози є вузлова форма, для якої характерна наявність щільного вузлика від 5 міліметрів до 5 і більше сантиметрів.

Найбільш уважні до свого здоров’я жінки, можуть самостійно виявити в залозі пухлинний вузол при пальпації (у великій молочній залозі це зробити надзвичайно складно). Якщо вузлик рівний, круглий і болючий при натисканні – це доброякісна пухлина. До ознак злоякісності пухлини відносять: на дотик вузол нерухомий або схильний до незначного зміщення, його поверхня нерівна, він щільний як камінь, найчастіше безболісний, може досягати трьох і більше (іноді до п’ятнадцяти) сантиметрів. Також при злоякісному процесі спостерігається втягнення шкіри над пухлиною, вона збирається в зморшки і складочки (симптом «лимонної шкірки»), може спостерігатися пряме проростання новоутворення на поверхню шкіри (поверхневий компонент пророслої пухлини може нагноюватися і кровоточити).

З боку пахвових лімфатичних вузлів можуть бути такі прояви: якщо вони безболісні, рухливі або навіть незначно збільшені – побоюватися не варто; якщо ж вузли визначаються у вигляді щільних і великих, а часом і зливаються один з одним – слід бити тривогу, так як це говорить про метастатичному ураженні.

В деяких випадках з боку пухлини може виникнути набряк руки, що говорить про зайшла далеко стадії раку, так як виникає при метастатичному ураженні пахвових лімфатичних вузлів (від верхньої кінцівки блокується відтоку лімфатичної рідини і крові, розвивається лімфостаз).

Самообстеження молочної залози 
З метою виявлення на ранніх стадіях розвитку патологічних пухлин, дуже важливо виконувати деякі прийоми самообстеження, так як можливість (а іноді й бажання) звернутися для профілактичного діагностування у спеціалізований медичний заклад не завжди є. Чим частіше жінка обстежує молочну залозу, тим швидше вона може помітити появу в ній різних змін.

Методика самообстеження молочних залоз :

  • Проводиться оцінка візуальних змін в органі. Для цього необхідно встати перед дзеркалом і порівняти симетричність залоз в забарвленні, розмірах, контурах, в кольорі і розмірах сосків.
  • Наступним моментом є обмацування. Необхідно двома руками по черзі з кожної сторони зверху вниз обстежувати молочні залози, після чого звертати пильну увагу на пахвові западини. У разі виявлення болючості, втягнення шкіри, вузликів або пухлин – необхідно негайно звернутися до лікаря. Рекомендується проведення самообстеження не рідше одного разу на місяць.

Діагностика раку молочної залози 
Після виявлення пухлини в молочній залозі, насамперед виконується рентгенологічне дослідження молочної залози (мамографія). Альтернативою мамографії (для жінок до 45 років) є ультразвукове дослідження. При даному дослідженні можливе виявлення мінімальних змін в тканинах залози і по визначеним рентгенологічним ознаками їх класифікація (визначення злоякісності або доброякісності виявленого новоутворення). 
Наступним етапом виявлення пухлинної патології є біопсія пухлини – для подальшого дослідження під мікроскопом тонкою голкою беруть маленький шматочок тканини. Після проведеної біопсії вже можна більш достовірно говорити про природу пухлини, однак найбільш точну відповідь можна отримати лише після хірургічного видалення пухлинного вузла.

У випадку виявлення патологічних утворень в молочних залозах, рекомендується без зволікань звернутися до лікаря – онколога. Всім жінкам, які досягли п’ятдесяти років (або після настання клімаксу), для виявлення злоякісних новоутворень на ранніх стадіях, необхідно виконувати планову щорічну мамографію. 

Лікування раку молочної залози 
Рак молочної залози, з усіх злоякісних новоутворень найкраще піддається лікуванню. Основним методом у лікуванні даного онкологічного захворювання є хірургічний, при якому видаляється уражену пухлиною орган. Проведення будь-якого іншого лікування дає лише тимчасовий підтримуючий ефект.

Профілактика раку молочної залози 
Найбільш надійним профілактичним заходом раку молочної залози є систематичне обстеження жінок мамологом, що проводиться щомісячне самообстеження і своєчасна корекція гормонального фону. До природної профілактики різних пухлин жіночої репродуктивної системи відносять вагітність і пологи, так як ризик розвитку злоякісного новоутворення істотно зростає у родили і пізно народжували (після 30 – 35 років) жінок. Також варто по можливості уникати абортів і використовувати контрацепцію. Пацієнткам із сімейним анамнезом раку показано щорічне проходження мамографії (рентгенологічного дослідження молочних залоз).

Сімейний лікар Арбузинської амбулаторії ЗПСМ

Саласина О.В.