📍 Чи готова Україна до виявлення віспи мавп?

ℹ️ З таким питання до мене останнім часом звертаються журналісти. За даними ВООЗ, віспа мавп виявлена у 52 тис. осіб з 125 країн світу, 18 людей померли. Експерти організації попереджають про імовірний значне зростання кількості хворих у найближчий час. Відповім на найбільш популярні запитання щодо розповсюдження цього захворювання.

✅Яка вірогідність, що віспа мавп дійде до України?

👉 Найбільше пацієнтів з віспою мавп виявлено у США, Великій Британії, Бразилії, Іспанії та Німеччині. Також хворі на віспу мавп вже є у сусідніх країнах – Польщі, Румунії, Словаччині. Наприклад, у Польщі – більше 100 пацієнтів. Тому є вірогідність, що віспу мавп до нас можуть завести українці, які повертаються з цих країн.

✅Які симптоми хвороби?

👉 До основних симптомів належать: гарячка, головний біль, біль у м’язах, у спині, у горлі, збільшення лімфатичних вузлів, озноб, закладеність носа, кашель, висип у вигляді пухирців. Захворювання триває від 2 до 4 тижнів. У переважній більшості випадків проложить у легкій формі.

✅Як поширюється віспа мавп? Як убезпечити себе від хвороби?

👉 Віспа мавп передається повітряно-краплинним та контактним шляхами. Найчастіше – через тісний контакт з інфікованою людиною. Вірус може потрапити в організм через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи, сльозову оболонку очей, носа або рота. Більшість випадків хвороби зафіксовані серед чоловіків середнього віку 37 років.
Щоб не інфікуватись, потрібно уникати тісного контакту з людиною, яка має симптоми хвороби. Зокрема характерні пухирці на шкірі. Також не торкатись предметів, якими користувався хворий. Регулярно мити руки милом та дезінфікуючим засобом.

Медики відносять до груп ризику вагітних, дітей та людей із ослабленим імунітетом.

✅Чи вакцинують в інших країнах від віспи мавп?

👉ВООЗ не рекомендує проводити масове щеплення від віспи мавп, адже хвороба швидко не поширюється. Але деякі країни ЄС проводять щеплення громадян з гру ризику, починаючи з серпня. Наразі у світі існує три вакцини від цієї хвороби, але їх запаси досить обмежені.

✅Чи зафіксовані Україні випадки захворювання на віспу мавп?

👉За даними МОЗ, в Україні станом на 7 вересня випадків цього захворювання, як і підозр на нього, не зафіксовано. Профільне міністерство запевняє, що країна готова до виявлення хвороби. Міжнародні партнери доставили близько 5 тис. ПЛР-тестів на виявлення віспи мавп, які розвезені по регіонам.

✅Чи планується в Україні вакцинація від віспи мавп?

👉Сьогодні питання проведення вакцинацію від віспи мавп не розглядається. По-перше, в нас не виявленні випадки інфікування, по-друге, хвороба не розповсюджується так швидко, як, наприклад, СOVID-19.