У коментарі, опублікованому в журналі 📰«The Lancet» 14 липня 2021 року заявлено, що непрямі наслідки пандемії COVID-19 для служб охорони здоров’я були вельми негативними. До таких непрямих наслідків відноситься порушення роботи служб дитячої імунізації щонайменше в 85 країнах протягом 2020 року, що торкнулося близько 80 мільйонів дітей у віці до 1 року. Крім того, автори підрахували, що 📆з січня по грудень 2020 року📆 біля 30 мільйонів дітей пропустили дозу DTP3 (дифтерія-правець-кашлюк) і 27,2 мільйона дітей пропустили дозу MCV1 (кір)😱😱.В глобальному масштабі найбільші порушення вакцинації спостерігалися в квітні 2020 року.
Ця тенденція зберігається й теперішній час.
Що будемо робити?🤔❓
📌Якщо пропущена щеплення проти вірусного гепатиту В.
Якщо пропущена перша вакцинація від гепатиту В, тобто вона не була виконана в перші 24 годин після народження малюка, то можна почати вакцинацію в будь-який інший день і далі слідувати стандартній схемі – друге щеплення роблять через місяць, а третю ще через 5 місяців.
📌Якщо пропустили щеплення проти коклюшу, дифтерії, правця.
Якщо ви пропустили щеплення АКДП, яку згідно з календарем щеплень виконують в 2,4 ї 6 місяців, то почати курс вакцинації можна в будь-який момент у віці до 6 років. Замість цільноклітинних вакцин можна застосовувати французьку (ацелюлярну) вакцину Пентаксим або бельгійську Інфанрікс . Після досягнення 7-річного віку використовують АДП-М. Ця вакцина без коклюшного компонента. Якщо дитина перехворіла на кашлюк, а ви ще не зробили жодного щеплення АКДП, то далі проводиться вакцинація АДП-анатоксином (дві вакцинації з місячною перервою і одна ревакцинація через рік).
📌Якщо пропущені терміни щеплення проти поліомієліту.
Якщо пропущені строки першого щеплення проти поліомієліту, то дітям до 6 років вакцинацію роблять тричі, з проміжком 30 діб. Ревакцинацію проводять через 6 місяців, а далі в 6 та 14 років. Якщо пропущене друге щеплення від поліомієліту, то вакцинацію знову не починають, а продовжують, незважаючи на збільшений інтервал. Чинний календар щеплень побудований з урахуванням застосування ІПВ (інактивованої вакцини) та ОПВ (живої вакцини проти поліомієліту).
📌Якщо пропустили щеплення проти кору, краснухи та епідемічного паротиту.
У тому випадку, якщо ваш графік щеплень збивався, і ви пропустили першу вакцинацію проти кору, краснухи та паротиту, найкраще буде виконати її відразу ж, як тільки з’явиться можливість. Ревакцинація проводиться в 6 років.
📌Якщо порушені терміни щеплення БЦЖ.
Якщо порушені терміни вакцинації БЦЖ, то щеплення від туберкульозу роблять пізніше. Після досягнення 2 місяця життя перед щепленням обов’язково виконують пробу Манту і вакцинацію проводять тільки при отриманні негативного результату. Позитивна проба може означати, що дитина вже зіткнувся зі збудником туберкульозу і, можливо, інфікована. Це показання до подальшого, більш докладного обстеження.
📌Якщо порушені терміни щеплення проти гемофільної інфекції.
Вакцинацію проводять залежно віку. Якщо дитина отримала до року одну дозу, то після року вводиться 1 доза, якщо не отримала жодної – то до п’яти років проводиться 1️⃣ доза.
☝️За всіма питаннями щодо вакцинації у разі порушення Календаря профілактичних щеплень💉 звертайтесь до свого педіатра👩‍⚕️ або сімейного лікаря для складання індивідуального графіка щеплень. ❗️Й пам’ятайте, що тільки вакцинація захистить вашу дитину від цих небезпечних хвороб.
😊Будьте здорові та вчасно робіть щеплення своїм дітям!