💊 Програма реімбурсації «Доступні ліки». За цією програмою українці можуть отримувати безоплатно або з невеликою доплатою ліки проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. Незабаром НСЗУ почне відшкодовувати інсуліни, препарати для пацієнтів з розладами психіки та поведінки, з епілепсією.
Лікарські засоби з реєстру програми «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним лікарем, з яким укладено декларацію. Після формування електронного рецепту, на телефон пацієнта надійде смс з номером рецепту. Отримати ліки можна в аптеці, яка підписала договір з НСЗУ👉 cutt.ly/KWztQsV
💊 Ліки, які закуповує медичний заклад. На стаціонарному та амбулаторному-поліклінічному лікуванні пацієнти також забезпечуються безоплатними ліками з Національного переліку основних лікарських засобів. У нього входить 427 лікарських засобів. В основі Нацпереліку – актуальна версія Базового переліку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я. Є ліки від серцево-судинних захворювань, хвороб органів дихання, інфекційних захворювань, хвороб кістково-м’язової системи, хронічних захворювань нирок тощо. Ознайомитися з переліком можна за посиланням👉 natsperelik.com.ua.
Для пацієнтів, які лікуються у стаціонарі, ліки з Нацпереліку надаються безоплатно на весь період лікування. Під час отримання призначень у лікаря доцільно поцікавитися, які з призначених ним ліків входять до Нацпереліку (тобто, які ліки пацієнт має право отримати безкоштовно протягом усього курсу лікування та перебування в стаціонарі). Перевірити, чи входять призначені препарати до Нацпереліку можна на сайті або у мобільному додатку «Ліки Контроль».
💊 Ліки, які закуповуються централізовано. Також медзаклади отримують ліки та медичні вироби через централізовані закупівлі, що здійснює державне підприємство «Медичні закупівлі України» за заявками департаментів охорони здоров’я. Централізовано закуповуються лікарські засоби та медичні вироби за 19 напрямами, всього – 603 позиції. Зокрема, це препарати для онкохворих, пацієнтів з гемофілію, хворих на дитячий церебральний параліч, медикаменти для лікування туберкульозу тощо.
Інформацію про залишки ліків, які закуповуються за держпрограмами, можна переглянути за посиланням👉 moz.gov.ua/zakupivli-likiv
💊 Місцеві програми забезпечення ліками. Так, низка міст та областей мають свої місцеві програми забезпечення пацієнтів ліками. Переважно це ліки для пацієнтів з рідкісними захворюваннями та важкохворих.
Наприклад, у Києві діє цільова програма, за якою закуповуються ліки для пацієнтів з хворобою Гоше, первинним імунодефіцитом, спінальною м’язовою атрофією тощо. У Запоріжжі в цільовій програмі заклали кошти на забезпечення медикаментами супроводу при проведенні замісної ниркової терапії, на рідкісні (орфанні) захворювання (ювенільний ревматоїдний артрит, вроджений імунодефіцит тощо). У Луцьку забезпечують інсулінами дітей з цукровим діабетом.
Практично кожне місто має цільові програми в напрямку забезпечення ліками. Наявність програм потрібно перевіряти на сайтах департаментів охорони здоров’я місцевих органів влади.
Джерело: НСЗУ, МОЗ України