Укуси жалких комах (бджіл, ос, джмелів, шершнів)

В більшості випадків укуси комах не викликають важких наслідків, а тільки швидко проходять симптоми, як то невелике почервоніння, легкий набряк, печіння або свербіж в пошкодженій зоні. Проте в подібній ситуації може знадобитися негайна лікарська допомога.

Наприклад, численні укуси в разі нападу бджолиного рою або
укуси в ротову порожнину, в голову, в обличчя, ускладнені набряком
глотки і гортані. Крім того існують люди з підвищеною чутливістю до отрути комах, у них може розвинутися стан глибокого шоку з втратою свідомості.

Як можна допомогти постраждалому в перші хвилини?

Якщо в місці укусу залишилося жало, його треба обережно вийняти пінцетом, намагаючись не роздавити при цьому потовщення жала, де знаходиться мішечок з отрутою.

На пошкоджену ділянку необхідно накладати холодні примочки, лід (але не на відкриту шкіру), ще краще – примочки з водного розчину нашатирного спирту 1:5. Якщо у потерпілого з’являється утруднене дихання, потрібно дати йому смоктати кубик льоду або пити холодну воду маленькими ковтками. В цьому випадку, також як і у випадку появи пухирів по всьому тілу (кропив’янки), блідості, холодного поту, вираженого набряку обличчя, осиплості голосу треба негайно звернутися до лікарні. Ніколи не накладайте на ранку землю, не змочуйте ранку слиною. Це сприяє розвитку інфекції. Якщо печіння і набряк турбують протягом декількох днів – зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Він призначить креми з глюкокортикоїдами або володіють антигістамінними властивостями.

Пошкодження, що викликаються контактами з морськими тваринами

Ці пошкодження шкіри як правило не мають тяжких наслідків, але вони дуже болючі.

Медузи, актинії і т.п. викликають при контакті з ними сильне печіння і почервоніння шкіри з утворенням пухирів, як при кропивниці (подібно опіку листям кропиви). Морські їжаки залишають глибоко проникають у шкіру потерпілого голки. Виймати їх – завдання складне, так як вони дуже крихкі.

Існують риби з отруйними плавниками, які люблять зариватися в пісок на невеликій глибині поряд з берегом, виставляючи ці плавники назовні. Якщо ненароком наступити на таку рибу – на стопі виникає дуже болючий набряк.

У першу чергу – треба витягнути зі шкіри чужорідне тіло – голку або кістка плавника. Якщо є можливість, краще всього занурити уражену ділянку в дуже гарячу морську або солону воду хвилин на 15 це прискорить руйнування отрути. Якщо такої можливості немає, рекомендується накладати на шкіру примочки з водним розчином нашатирного спирту 1:5 або
(І) протизапальний крем з глюкокортикоїдами або антигістамінний крем, Рекомендований сімейним доктором.

Укуси домашніх тварин.

Як правило – це подряпини або укуси собак і кішок. Ці рани завжди дуже забруднені (в ротовій порожнині тварин міститься величезна кількість бактерій), з рваними краями і важко загоюються. Дуже важливо відразу ж промити рану проточною водою з милом, якщо є можливість, то і перекисом водню. Потім накласти стерильну пов’язку і доставити потерпілого в найближчий медичний центр. Сімейний лікар, проаналізувавши рану, визначить необхідність вакцинації – від правця або (та) від сказу, збудник якого міг знаходитися в слині хворої тварини. Як правило, вакцинацію від сказу призначають при нічим не спровокованій, несподіваною атаці тварини. Особливо небезпечні зараженням вірусом сказу укуси диких тварин – лисиць, кажанів. Вони ж можуть бути передавачами захворювання домашнім тваринам.

Укуси змій.

Змії як правило уникають контакту з людиною і атакують тільки в разі передбачуваної для них небезпеки. В половині випадків укуси змій не супроводжуються упорскуванням отрути в рану. Тяжкість стану потерпілого буде залежати від зони ушкодження (найбільш небезпечні укуси в верхній
Половині тіла, обличчя, шию), від віку (важче переносять укуси старики і діти) і від кількості отрути.

Слід від укусу гадюки – це дві кровоточать точки на відстані приблизно 1 см між ними. Через кілька хвилин шкіра навколо рани набрякає і набуває багряного відтінку. Можливо погіршення загального стану: нудота, біль в животі, ознаки шоку – блідість, холодний піт, слабкий пульс, часте поверхневе дихання, збудження, швидко переходить в сонливість.

У першу чергу постарайтеся заспокоїти постраждалого і іммобілізувати постраждалу зону, підтримуючи її у повному спокої – так отрута буде поширюватися повільніше. На уражену кінцівку треба негайно накласти джгут з підручних засобів, шириною 10-15 см, або туго забинтувати вище зони ураження, перетиснув поверхневі вени і лімфатичні судини і не зачіпаючи глибоких судин (правильне накладення джгута буде видно по набухання поверхневих вен).

Якщо змія укусила в обличчя або шию – необхідно натискати навколо ранки, щоб злегка сочилася кров, тим самим сповільнюється поширення отрути.

Потім треба добре промити рану водою з милом і накласти лід або холодні примочки на уражену зону і якнайшвидше відправити потерпілого до лікарні.

Важливо пам’ятати наступне:

НІКОЛИ НЕ НАМАГАЙТЕСЯ РОЗРІЗАТИ РАНУ, ЦИМ ВИ ТІЛЬКИ ЗБІЛЬШИТЕ УСМОКТУВАЛЬНУ ОТРУТА ПОВЕРХНЮ,НІКОЛИ НЕ НАМАГАЙТЕСЯ ВИСМОКТАТИ ОТРУТУ. ЦЕ МАРНО, МОЖНА ВИСМОКТАТИ ЛИШЕ МАЛЕНЬКУ ПОРЦІЮ ОТРУТИ, В ТОЙ ЖЕ ЧАС ЯКЩО У ВАС Є УШКОДЖЕННЯ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ – ПОСТРАЖДАЄТЕ І ВИ.