Медична допомога дітям у рамках Програмі медичних гарантій та медичні огляди дітей
Кожна дитина в Україні може отримати безоплатну медичну допомогу за Програмою медичних гарантій. Для цього в неї має бути укладена декларація з педіатром чи сімейним лікарем. З сімейним лікарем,як і з педіатром, декларацію можна укласти з народження дитини.
Серед понад 30 млн українців, які мають декларації зі своїми лікарями, 7 мільйонів дітей. Від 14 років підліток може самостійно укладати декларацію з лікарем первинки. За дітей до 14 років декларацію з лікарем підписують батьки. Це може зробити один із батьків. Для цього потрібні документи батька або матері (паспорт, ІПН), свідоцтво про народження дитини і мобільний телефон.

З 1 квітня, лікарі виписали 1,7 млн е-направлень для 692 тис. дітей. З них понад 578 тис. направлень вже погашено. Ними скористалися 311 тис. дітей.

– допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
– медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно чи хворими, упродовж перших трьох років;
– медична реабілітація дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату та з ураженням нервової системи;
– лікування туберкульозу;
– радіологічне та хіміотерапевтичне лікування онкологічних хвороб;
– психіатрична допомога;
– паліативна медична допомога;
– екстракорпоральний гемодіаліз;
– екстрена медична допомога.

Підставою для надання послуги є звернення пацієнта до лікаря первинки, з яким укладено декларацію та подальше направлення до спеціалістів. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога, нарколога, фтизіатра та лікаря, у якого пацієнт під наглядом із хронічним захворюванням.
У період поширення коронавірусної інфекції є певні рекомендації головного державного санітарного лікаря України щодо проходження профілактичних оглядів. Першокласники мають пройти медичний огляд. Це базова перевірка стану здоров’я перед навчальним роком. Проте, якщо регіон знаходиться в помаранчевій або червоній зонах, то можна посунути терміни огляду. Тобто, пройти огляд через місяць-півтора, коли ситуація в регіоні стабілізується. Для школярів 2-11 класів рекомендується організовувати медичні огляди ближче до дня народження дитини. Це запобігатиме скупченням людей та чергам в медичних закладах.