Як отримати ліки пацієнтам з цукровим діабетом?

Діабет – це хронічне захворювання, при якому організму не вистачає власного інсуліну (це діабет І типу), або ж він не може його ефективно використовувати (це діабет ІІ типу). В Україні на діабет ІІ типу хворіють близько 1 млн людей. Близько 200 тисяч людей хворіють на діабет І типу і є інсулінозалежними.

Алгоритм дій пацієнта з метою профілактики, діагностики та лікування цукрового діабету.

В першу чергу, потрібно звернутись до свого лікаря, з яким укладена декларація. Саме ваш лікар надасть вам консультацію щодо запобігання виникненню діабету. Зважаючи на ваш стан здоров’я, фактори ризику та можливу спадковість, він випише вам направлення на проведення досліджень або на консультацію лікарів-спеціалістів, наприклад, до ендокринолога.

До пакету безоплатних послуг лікаря первинки, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено:
📌 вимірювання рівня цукру в крові;
📌 регулярне вимірювання артеріального тиску – постійний підвищений тиск може свідчити про початок хвороби;
📌 оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
📌 вимірювання індексу маси тіла та окружності талії – вісцеральний жир, який відкладається на внутрішніх органах, підвищує ризик розвитку діабету ІІ типу;
📌 аналіз на загальний холестерин;
📌 консультація щодо здорового способу життя;
📌 направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;
📌 призначення ліків з програми «Доступні ліки»

❗ Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяє попередити розвиток тяжких ускладнень, викликаних цим захворюванням.

Для людей з діабетом ІІ типу є можливість отримувати необхідні ліки за програмою «Доступні ліки» – безоплатно або з незначною доплатою. На сьогодні до цієї програми включено 48 препаратів для лікування діабету ІІ типу. Отримати їх можна за електронним рецептом вашого лікаря в аптеці. Така аптека має наліпку на дверях “Доступні ліки”.
Програмою «Доступні ліки» користуються майже 475 тисяч пацієнтів з діабетом ІІ типу.

Пацієнти, що потребують інсулінотерапії, отримують її за програмою, яка адмініструється Міністерством охорони здоров’я. На початку вересня уряд спрямував 326 млн грн, передбачених для забезпечення хворих на цукровий діабет інсулінами в Програмі медичних гарантій, в регіони через державну субвенцію. Тобто, забезпечення пацієнтів інсулінами до кінця цього року залишається в компетенції місцевої влади, всі необхідні для цього кошти вони отримають з бюджету.

Щоб отримати препарати інсуліну пацієнту необхідно:

📌 прийти на прийом до свого лікаря-ендокринолога, у якого він перебуває на обліку. Ендокринолог відмічає пацієнта в реєстрі пацієнтів, що потребують інсулінотерапії, і виписує рецепт
📌 звернутись з рецептом до аптеки та отримати інсулін безоплатно або з доплатою (залежно від категорії хворих на діабет, яким призначається певний вид і форма випуску препарату інсуліну). Відпуск препаратів інсуліну здійснюється аптеками, перелік яких визначають структурні підрозділи з питань охорони здоров’я, відповідно до укладених договорів. Перелік аптек можна дізнатися у закладах охорони здоров’я або в структурних підрозділах з питань охорони здоров’я.